Her beş bebekten birinde görülüyor

0


Ceylan, açık göbek halkasından dışarı çıkan bağırsakların, göbek deliğini kaplayan deri altında ortaya çıkan şişliğe neden olduğunu, bu şişliğin özellikle bebek ağladığında arttığını, bebek uyuduğunda şişliğin tamamen kaybolabileceğini sözlerine ekledi.

Profesör. Haluk Ceylan, şunları söyledi: “Hamilelik sırasında anne karnındaki bebek, göbek kordonunun kan damarları yoluyla anneye bağlanır. Göbek kordonu halka şeklinde göbek deliğinden geçerek bebeğin vücuduna ulaşır. Göbek halkası doğumdan sonra yaşamın ilk günlerinde kendiliğinden kapanır. Göbek halkası kapanmadığında göbek fıtığı oluşur.

Göbek fıtığı hemen hemen her zaman iyi huylu seyreder ve çoğu hastada 1 yaş sonuna doğru kendiliğinden kaybolur, bu dönemde göbek halkası kendiliğinden kapanır ve göbek normal içi boş görünümüne kavuşur. Ancak göbek halkası çapı 1,5 cm’den büyük olan fıtıkların kendiliğinden kapanması pek olası değildir. Çocuk 4 yaşına geldiğinde fıtık hala devam ediyorsa cerrahi tedavi gerekir. Çocuk 2-3 yaşında ve göbek halkası çapı 2 cm’den büyükse halkanın kendiliğinden kapanması beklenmez ve bu hastalarda göbek fıtığının cerrahi onarımı önerilir. Bebek göbek fıtıklarında boğulma riski çok düşük olmasına rağmen yok değildir. Genel tanımı ile fıtık boğulması; Fıtık organları fıtık kesesi içinde sıkışıp kalır ve bu durumda bağırsaklar zarar görebilir. Boğulmuş fıtığı olan bir hasta acil durumlarda ameliyat edilir. Bebek sakinleştiğinde göbek kordonunun şişmesi geçmiyor, fıtık normalden daha sertleşiyor ve üzerinde kızarıklık ve morarma oluyor ve bunlar göbek fıtığı boğulmasının belirtisi olabilir. Böyle bir durumda hastanın acilen çocuk cerrahı tarafından muayene edilmesi ve gerekiyorsa ameliyata alınması gerekir” dedi.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku