Gürcistan’dan Ukraynalı yetkiliye, ‘hükümeti devirmeye çalışma’ suçlaması

0

Gürcistan’da halkın çoğunluğu Rusya ile savaşta Ukrayna’yı desteklese de, iktidardaki Moskova yanlısı Gürcü Hayali Partisi’nin Kremlin’e yardım ettiği iddia ediliyor.

Tiflis yönetimi, Ukraynalı üst düzey bir yetkiliyi “Gürcistan hükümetini devirmeye” çalışmakla suçladı.

REKLAM

Gürcistan Devlet Güvenlik Servisi (SSG), Ukrayna Askeri İstihbarat Başkan Yardımcısı Georgi Lortkipanidze’nin iktidarı “şiddet yoluyla devirmek” için “komplo kurduğunu” iddia etti.

Lortkipanidze, Batı yanlısı Gürcistan hükümetinin eski bir üyesi.

Kiev, suçlamaların doğru olmadığını ve bu yönde herhangi bir niyetlerinin olmadığını bildirdi.

SSG, öne sürdüğü iddiayı destekleyecek herhangi bir kanıt sunmadı.

Gürcistan’da halkın çoğunluğu Rusya ile savaşta Ukrayna’yı desteklese de, Moskova yanlısı Gürcü Hayali Partisi yönetimindeki Tiflis’in Kremlin’e yardım ettiği iddia ediliyor.

Partinin ülkede iktidara gelmesinden bu yana yetkililer en az yedi defa hükümete karşı bir darbe olasılığı iddiasında bulundu. 

Gürcü muhalifler ise söz konusu açıklamanın, eski bir başsavcının Rusya ile bağlantılı olduğu iddiasıyla ABD tarafından yaptırıma tabi tutulmasıyla ilgili skandalının örtbas edilmesi amacıyla iddianın ortaya atıldığını dile getiriyor. 

SSG, “darbe lideri Lortkipanidze’nin suç ortağı olarak Ukrayna’da Rus birlikleriyle savaşan Gürcüler ve hapisteki eski Cumhurbaşkanı Mihail Sakaşvili’nin eski bir korumasının bulunduğunu” bildirdi. 

Yapılan açıklamada, bu kişilerden bazılarının “Ukrayna ve Polonya sınırı yakınlarında eğitim gördükleri” iddia edildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Tiflis’in kendi iç meselelerinden ötürü “Ukrayna’yı şeytanlaştırmaya çalıştığı” sözleriyle Gürcistan’a tepki gösterdi. 

Nikolenko, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, “Ukrayna devleti Gürcistan’ın iç işlerine karışmadı, karışmıyor ve karışmayı da planlamıyor” ifadesini kullandı. 

REKLAM

SSG, darbenin bir bölümünün, Gürcistan’ın AB üyeliği yolundaki ilerlemesine ilişkin bir sonraki değerlendirmeninn yapılacağı ekim ve eralık ayları arasında başkent Tiflis’te planlanan hükümet karşıtı gösterileri içereceğini öne sürdü. 

“Komplocuların, Gürcistan’ın adaylık statüsü alamaması halinde genç Gürcülerin öfkesini kullanmak istedikleri” iddia edildi. 

Tiflis, AB’ye katılmaya kararlı olduğunu bildirse de geçen yıl Brüksel’in siyasi kutuplaşmayı azaltması ve devlet kurumlarını iyileştirmesi gerektiğini bildirmesi nedeniyle adaylık statüsü reddedildi. 

Washington merkezli Ulusal Demokrasi Enstitüsü’nün (NDI) 2022 tarihli bir anketine göre yaklaşık dört milyon nüfuslu Gürcistan’da AB’ye katılma desteği yüzde 81 gibi yüksek bir oranda.

Ancak ülkede aşırı sağcı bazı gruplar, AB karşıtı ve Rusya yanlısı gösteriler düzenlemekle suçlanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku