Gıda zehirlenmeleri sıcaklıkların yükselmesiyle birlikte artıyor

0
Gıda yoluyla insan vücuduna getirilen bakteri, virüs, parazit, toksin ve kimyasallar gıda zehirlenmesine neden olabilir. Artan sıcaklıkların da etkisiyle yaz aylarında görülen gıda zehirlenmesi vakaları önemli ölçüde artıyor. Diyetisyen Gültaç Çamır amca, gıda zehirlenmesine neden olan dört tür bakteri olduğunu söylüyor. Bunlardan ilki, en yaygın bakteri türü olan “stafilokok” dur. Bu bakterinin iyi yıkanmayan et, süt, süt ürünleri ve salatalarda çıktığını belirten Gültaç Çamır Dayı, bakteri içeren besinleri aldıktan 2-3 saat sonra zehirlenme belirtilerinin başladığını ve vücutta kusma reaksiyonu görüldüğünü söyledi.

Bakteriler ölümcül zehirlenmelere neden olabilir

Diyetisyen Gültaç Çamır amca, et, süt ve salatadan kaynaklanan gıda zehirlenmelerinde en sık görülen diğer bir bakteri türünün “shigella” olduğunu ve bu bakterinin neden olduğu zehirlenmelerde belirti verme süresinin bir veya iki gün olduğunu söyledi. Gültaç Çamır Amca, “Bu bakteri mide bulantısı, kusma, ateş, kramplar, karın ağrısı ve dışkıda kan şeklinde belirtilerle görülüyor” diyor. Clostridium botulinum en ciddi ve ölümcül gıda zehirlenmelerine neden olan bakterilerden biridir. Bu bakteri konserve yiyeceklerde, etlerde, sebzelerde ve meyvelerde bulunabilir. Gültaç Çamır Amca, “Bu bakteri felç edebilir, nefes almayı engelleyebilir ve ölüme neden olabilir” dedi.

Et yerken dikkat edilmesi gerekenler

Diyetisyen Gültaç Çamır amca, nasıl ve nereden geldiği bilinmeyen, aynı zamanda nasıl depolandığı, muayenesi yapılmayan ve açıkta tezgahlarda satılan ürünlerin fiyatının düşük olması nedeniyle alınmaması gerektiğini belirterek, tüketeceklerin et, eti standartlara göre yönetilen şarküteriden almalıdır. Diyetisyen Gültaç Amca, güvenilir markalardan paketli ürünlerin de alınabileceğini söyleyerek, “Paketli ürün alırken ambalajın zarar görmemesine dikkat edin. Etiketleri okuma alışkanlığı edindiğinizden emin olun. Üzerinde yazılı olan üretim ve son kullanma tarihlerini kontrol edin. Hayvanlardan bulaşabilecek hastalıklar nedeniyle kesinlikle çiğ süt tüketmeyin” dedi.

Gıda saklama ipuçları

Diyetisyen Gültaç Çamır Amca, yiyeceklerin bozulmaması için en pratik yöntemin buzdolabında veya derin dondurucuda saklamak olduğunu söyleyerek, pişmiş yiyecekler hemen tüketilmeyecekse iki saat içinde tekrar buzdolabına konulması gerektiğini söyledi. Gültaç Çamır Amca, buzdolabında bulunan ve tüketim için çıkarılacak yemeğin yetmiş dereceden fazla ısıtılması gerektiğini, aynı yemeğin tekrar tekrar ısıtılmaması gerektiğini söyledi. Çamır, “Dondurucudan çıkardığınız gıdaları buzu çözüldükten sonra tekrar dondurucuya koymayın. Pişmiş ve çiğ yiyecekler arasında temastan kaçının. Kişisel hijyeninize dikkat edin. Gıda hazırlayan kişilerin gıda zehirlenmesini önlemek için ellerini en az iki dakika sabunla yıkaması önemlidir. Ayrıca ellerinde kesik veya açık yara olan kişiler kesinlikle yemek hazırlamamalı ve zorunlu durumlarda bu yaraları saran eldiven kullanmalı ki hiçbir şekilde gıda ile temas etmesin.

Meyve ve sebzeler iyice yıkandıktan sonra yenmelidir.

Çiğ et, yumurta, kümes hayvanları gibi gıdaları hazırladıktan sonra kişilerin ellerini iyice yıkaması gerektiğini belirten Çamır, pişirilmeden yenecek kadar riskli olan gıdalar ile meyve ve sebzeler hazırlanırken ayrı doğrama tahtaları ve bıçakların kullanılması gerektiğini söyledi. Çamır sözlerini şöyle sürdürdü: “Sebze ve meyveler iyice yıkandıktan sonra yenmelidir. Yiyeceklerin iyice piştiğinden emin olun. Yeterli süre ve sıcaklıkta pişirilmeyen besinler, zararlı bakterilerin sindirim sistemine geçmesine neden olabilir. İshal ve kusma durumunda dinlenmeli ve temiz su, ayran, maden suyu, şekersiz çay ile sıvı alımını artırmalısınız. İshaliniz varsa; Pirinç lapası, yoğurt, muz, şeftali, haşlanmış patates tüketmelisiniz.”


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku