Geçmeyen ağrılara dikkat! Bağırsaklarınız tehlike altında olabilir

0

Bağırsak parazitleri, hijyen eksikliği ve yanlış yenen yiyeceklerden kaynaklanır. Yiyeceklerin yetersiz yıkanması ve pişirilmesi, kirli su tüketimi ağız yoluyla parazitlerin vücuda bulaşmasına neden olur. Sightsavers’a göre, solucan benzeri parazitler sindirim sisteminin içinde yaşar ve konakçılarından gelen besinlerle beslenir, bu da enfekte kişinin yetersiz beslenmesine ve onları kronik hastalıklara ve hastalıklara karşı duyarlı hale getirir.

MailOnline’a konuşan Dr Sara Mesilhy, bağırsak parazitlerinin en yaygın beş semptomunun altını çizdi. Mide ağrısından yemek yedikten sonra acıkmaya kadar, zayıflatıcı durum hakkında bilmeniz gereken her şeyi listeledi.

KONUK PARAZİTLERİN BELİRTİLERİ

SİNDİRİM SORUNLARI VE KİLO KAYBI

Bağırsak duvarında yaygın olarak bulunan parazitler bağırsaklara zarar verebilir ve sindirim sorunlarına neden olabilir. Sonuç olarak, enfekte bir kişi karın ağrısı, yetersiz beslenme ve ishalden muzdarip olabilir. Bu, konakçı tarafından yenen gıdalardan besinleri tüketen parazitler tarafından şiddetlendirilebilen kilo kaybına yol açabilir.

YEMEKLERDEN SONRA AÇLIK

Ekran görüntüsü 2023-05-10 085719

Parazitler, yenen besinlerdeki besinlerle beslendikleri için, bu sağlık durumuna sahip kişiler yemek yedikten sonra da acıkmaya devam edebilir. Ek olarak, bazı parazitler iştah ve metabolizma ile ilgili sinyallere müdahale eden maddeler oluşturabilir. Ayrıca sindirim sisteminin iç yüzeyine zarar vererek besin emilimini azaltabilir ve yetersiz beslenmeye neden olabilirler.

ANEMİ

Ekran görüntüsü 2023-05-10 085754

Mayo Clinic, anemiyi vücudunuzun dokularına yeterli oksijeni taşımak için yeterli sağlıklı kırmızı kan hücresinden yoksun olduğunuz bir durum olarak tanımlar. Bu kendinizi yorgun ve zayıf hissetmenize neden olabilir. Kancalı kurtlar gibi bazı parazitler kendilerini ince bağırsağın çeperine yapıştırır ve konakçılarının kanını emerek kan kaybına ve anemiye neden olur. Diğerleri, kırmızı kan hücresi üretimi için gerekli olan konakçıdaki demiri tüketir.

Sıtmaya neden olan Plasmodium gibi bazı parazitler, kırmızı kan hücrelerini doğrudan yok ederek yine anemiye neden olabilir.

KAŞINTI

Ekran Görüntüsü 10-05-2023 085850

Doktor, parazitlerin çeşitli şekillerde nasıl kaşıntıya ve rahatsızlığa neden olabileceğini açıkladı. İlk olarak, kıl kurtları anüsün etrafına yumurta bırakır, bu da kaşıntıya neden olur ve yeniden enfeksiyon olasılığını artırır.

Diğerleri, alerjik reaksiyonları ve kurdeşen ve egzama gibi kaşıntılı cilt problemlerini tetikleyen toksinler salgılayabilir.

KAS VE EKLEM AĞRILARI

Ekran Görüntüsü 2023-05-10 085823

Enfekte bir kişi, iltihaplanma nedeniyle kas ve eklem ağrısı yaşayabilir. Parazitler ayrıca doğrudan hasara neden olmak için kaslara girebilirler. Kas ve eklem ağrısı, azalan oksijen kaynağı nedeniyle anemi ile de ilişkilendirilebilir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Türk Nöroloji Derneği felç konusunda halkı bilgilendirecekTürk Nöroloji Derneği felç konusunda halkı bilgilendirecek
Akşener o pankarta ateş püskürdü: Ayıptır, ahlaksızlıktır!Akşener o pankarta ateş püskürdü: Ayıptır, ahlaksızlıktır!
Erzurum mitingi olaylarına karıştı!  Hemen önlem alındıErzurum mitingi olaylarına karıştı! Hemen önlem alındı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku