Euclid Uzay Teleskobu’nun çektiği ilk fotoğraflar paylaşıldı

0

ESA’nın “daha önce hiçbir teleskop evrenin derin uzayının bu kadar büyük bir bölümünü bu kadar net bir şekilde yakalamamıştı” diye tanımladığı Öklid fotoğraflarındaki galaksiler, ilk kez Hubble Uzay Teleskobu ile fotoğraflandı.

Bir görüntü, 240 milyon ışıkyılı uzaklıktaki 1.000 galaksiden oluşan bir grup fotoğrafının arka planında, milyarlarca ışıkyılı uzaklıktaki 100.000 galaksiyi içeriyor.

‘Onurlu olamayacak kadar zararlı’

Bilim insanları, teleskopun 4 ay önce Dünya’ya gönderdiği fotoğraflarla karşılaştırıldığında, söz konusu galaksilerin daha önce çekilen görüntülerde ayırt edilemeyecek kadar sönük olduğunu söyledi.

dfdgdffdg

Başka bir fotoğraf, merkezi Hubble Uzay Teleskobu ile gözlemlenen ve Samanyolu’na nispeten yakın konumda bulunan başka bir galaksinin yıldız dizilişini ortaya koyuyor.

Öklid ayrıca Hubble’ın daha önce görüntülediği Orion takımyıldızındaki genç yıldızların doğum yeri olan Atbaşı Bulutsusu’nun fotoğrafını da çekti.

FFF

ESA, Öklid uzay teleskobuyla şimdiye kadar görülen en büyük üç boyutlu uzay haritasını oluşturmayı ve evrenin yaklaşık yüzde 95’ini oluşturan “karanlık madde” ve “karanlık enerji” kavramlarına ışık tutacak kanıtlar ortaya çıkarmayı hedefliyor .

1 Temmuz’da Euclid Uzay Teleskobu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay İstasyonundan fırlatıldı.

Günün önemli manşetleri
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Mersin'de enkaz altında kalan 2 kişiden acı haber!Mersin’de enkaz altında kalan 2 kişiden acı haber!
Kentsel dönüşüm teklifi TBMM'de kabul edildiKentsel dönüşüm teklifi TBMM’de kabul edildi
Tüyler ürperten mesaj: Anneni ve kız kardeşini öldürdüm, cenazeleri...Tüyler ürperten mesaj: Anneni ve kız kardeşini öldürdüm, cenazeleri…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku