Dünyada kendi sınıfında üçüncü… ATAK-2 helikopteri ilk kez havalandı!

0

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ATAK-2 ağır sınıf taarruz helikopterinin ilk kez havalandığını duyurdu. Demir, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “İstanbul’daki TEKNOFEST heyecanına Ankara’dan selamlar ile katılıyoruz. ATAK-2 ağır sınıf taarruz helikopterimiz ilk kez havalandı. TUSAŞ’ı ve tüm işbirlikçilerimizi tebrik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ATAK 2 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri projesi, 17 Şubat 2019 tarihinde başlatıldı. Yapısal tasarım ve üretim faaliyetleri tamamlandıktan sonra yer testleri yapılan ATAK 2, ilk motor çalıştırma işlemini başarıyla gerçekleştirdi. Proje, 23 Nisan’da ilan edilmişti.

O tarihten bu yana motor çalıştırma ve zemin direnci testleri yapan ATAK 2, bugünden itibaren tekerleklerini yerden tamamen keserek ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Bu sınıftaki dünyanın üçüncü helikopteri olan ATAK-2, 10 ton ağırlığı ve 1200 kilogram mühimmat kapasitesiyle dikkat çekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku