Çukurovalı limon üreticileri fiyat desteği istiyor: ‘Rekolte yükseldi pazar daraldı’

0

Türkiye limon üretiminin yüzde 90’ının gerçekleştiği Mersin ve Adana’daki üreticiler, fiyat nedeniyle şikayetçi oldukları ürünle emeklerinin karşılığını almak istiyor.

Türkiye’ninki “limon deposu” Mersin ve Adana narenciye bahçelerinde hasat devam ediyor. Üreticilerin büyük emeklerle yetiştirdiği limonlar, tarım işçilerinin hummalı çalışmalarıyla dallarından koparılıyor.

Çukurova’da pek çok çiftçinin gelir kaynağı olan limon, hasat sonrası kilogramı 50 kuruş ile 1,5 lira arasında fiyatla alıcı bulabiliyor.

Limonun dal başına fiyatını düşük bulan üreticiler, yıl boyunca masraflarını karşılayamadıkları için zor günler yaşıyor.

Raflarda kilosu 7 lira ile 15 lira arasında satılan limonla, emeğinin karşılığını almak isteyen üreticiler, hasadın başlangıcından rafa kadar olan süreçte üretim maliyetinden, kontrolsüz üretimden ve masraflardan kurtulmak istiyor.

LİMON ÜRETİCİLERİNİN ÜÇ TEMEL SORUNU

Mersin Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Şahin, limon üreticilerinin son günlerde yaşanan sorunlar nedeniyle ülke genelinde çeşitli eylemler gerçekleştirdiğini söyledi.

Limon üreticilerinin 3 temel sorunu olduğunu anlatan Şahin, şöyle konuştu: “Üretim maliyeti dediğimiz gübreleme, ilaçlama, sulama ve budama gibi giderlerimiz 4-5 lira arasında. Şube başına ciromuz 1 lira civarında. Bu Bu nedenle çiftçilerimiz zor bir dönemden geçiyor.Girdi maliyetlerimiz yüksek.İkincisi en büyük sorunlarımızdan ikincisi hasadın başladığı andan rafa ulaşana kadar olan sürecin maliyetlerinin çok yüksek olması.Üçüncüsü bilinçsiz, Kontrolsüz üretim, “Gereğinden fazla üretim olunca satılmıyor” dedi.

EN AZ 2 LİRE DESTEK TALEP EDİN

Şahin, sorunların çözümü için hızlı adım atılması gerektiğini vurguladı ve şöyle devam etti:

“Öncelikle Devletimizin ihracat yapan fabrikalara kilogram başına en az 2 lira olmak üzere ciddi bir destek vermesi gerekiyor ki bunun üreticileri de etkilemesi gerekiyor. Üretici zor durumdan çıksın. Diğer isteğimiz; Başta sulama suyu olmak üzere girdi maliyetlerinde güneş enerjisinden yararlanmak veya enerji maliyetlerini ortadan kaldırmak için gölet sayısını arttırarak sulama suyu vermeliyiz. Yerli üretime talebin gösterilmesi, vergilerin kaldırılması ve devlet destekli destekle üreticiye düşük maliyetli ilaç ve gübre sunulması üretim maliyetlerimizi düşürecektir.”

Şahin, limon dalından rafa kadar yüksek olan nakliye maliyetlerinin yakıt azaltılarak düşürülmesi gerektiğini söyledi.

KONTROLsüz ÜRETİM SORUNLARA DA YOL AÇIYOR

Kontrolsüz üretimin çiftçiler için büyük sorunlara yol açtığını vurgulayan Şahin, şöyle konuştu: “Tarım ve Orman Bakanlığımızın Türkiye coğrafyasını bir tabak gibi serip hangi ürünün hangi bölgede, hangi hızda, hangi zamanda yetiştirilmesi gerektiğini öğretmesi ve envanter çalışması yapması gerekiyor. bu konuda.” dedi.

Ovalarda buğday, dağlarda fındık yerine narenciye ekilmemesi gerektiğini söyleyen Şahin, iç ve dış pazara uygun ürünlerin doğru oran ve miktarda üretilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

REKOR YÜKSELİYOR, PAZAR EKRANDA

Adana Çiftçi Birliği Başkanı Mutlu Doğru da narenciye çeşitlerinde verimin iyi hava koşullarından kaynaklandığını söyledi.

Doğru, TÜİK verilerine göre limonda geçen yıla göre yüzde 20-25 civarında bir artış olduğunu ancak hasat başladığında bu yıl limon veriminin çok daha yüksek olduğunu gördüklerini söyledi.

Doğru, İspanya ve Fas’ta limon rekoltesinin çok yüksek olması nedeniyle Türkiye’nin limon ihraç ettiği ülkelerde fiyatların düştüğüne dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Üretimin fazla olması, pazarın daralması ve ülkeler arasındaki rekabetin azalması nedeniyle limon fiyatları düştü. Geçen yıl 6,5 lira civarında sattığımız limon, bu yıl dal başına 50 kuruşa kadar düştü. Özellikle limon fiyatları Mayer limonu dediğimiz en erkenci çeşit önemli ölçüde azaldı. Bunun sonucunda bazı üreticilerimiz iyi bir gelecek göremedikleri ve çok fazla ağaç diktikleri için ağaçları sökmeyi tercih ettiler. Mayer limon dalında şu ana kadar hasat edilmemiş limonlar kaldı.”

YILLIK BEKLENTİ 1,9 MİLYON TON

Doğru, bu yıl 1,9 milyon tona yakın limon hasadının beklendiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin yıllık limon üretimi 1,5-1,6 milyon ton civarında. Bunun 700-750 bin ton civarında tüketip geri kalanını ihraç ediyoruz. Bu yıl rekolte yüksek olduğundan her açıdan bakıldığında verim yüksek. Bu fazlalığın tüketilmesi ve çürümesinin önlenmesi için Ticaret Bakanlığımız Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan limonun tonu başına 2 bin 250 lira özel bedelle ödenmek şartıyla ihracat desteği talep ettik. Bu konuyla ilgili bakanlarla görüştük, onlar da Hazine ve fon rakamlarını inceleyecekler, “Ona göre önlem almayı düşünüyorlar.”

Üretici Sevide Göçmen, limonun ilaçtan gübreye, sulamaya kadar kilo başına 5 liraya mal olduğunu söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku