CHP’de ‘değişim’ kurultayı: Yeni genel başkan ve parti meclisi belirleniyor

0

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 38. Olağan Kurultayı Ankara’da gerçekleşti. Mayıs ayındaki genel seçim yenilgisinin ardından “değişim” sloganıyla düzenlenen kurultayda yeni cumhurbaşkanı ve parti konseyi belirleniyor.

REKLAM

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 38. Olağan Kurultayı Ankara’da gerçekleşti. Geçtiğimiz Mayıs ayındaki genel seçim yenilgisinin ardından kongre süreci yaklaşırken ve parti içinde “değişim” sloganları yükselirken, 81 ilden 1.367 delege yeni cumhurbaşkanı ve parti meclisi üyelerini seçecek.

Ana muhalefet partisinde 60 üyeli Parti Meclisi (PM) ve 15 üyeli Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri için kurultayın ilk günü ve yarın (Pazar) başkanlık seçimleri yapılacak.

Ankara Spor Salonu’nda saat 10.00’da başlayan olağan kongrenin sloganı “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik” idi. Divan başkanlığının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP grup başkanı Özgür Özel, eski Başbakan Örsan Öymen ve eski Başbakan Örsan Öymen’e devredildiği kongre öncesinde Milletvekili İlhan Cihaner, CHP cumhurbaşkanı adaylığı için imza topladı.

İlhan Cihaner, kurultay sabahı sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak adaylıktan çekildiğini duyurdu. Cihaner, mesajında ​​korkunç bir ortamın yaratıldığını iddia ederek, “Bu antidemokratik, politik olarak özgür ve küçültülmüş ırkın parçası olmayı reddediyoruz.”

Cihaner’in emekli olmasıyla birlikte parti liderliği yarışı üç aday arasında sürüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku