Berlin-Moskova diplomatik krizi: Almanya, dört Rus başkonsolosluğunun kapatılmasını istedi

0

Moskova’nın Nisan ayında Rusya’daki Alman personel varlığını 350 ile sınırlandırma kararının ardından Berlin yönetimi, ülkedeki 4 Rus konsolosluğunun kapatılmasını istedi.

Berlin yönetimi, Rusya’dan Almanya’daki 4 başkonsolosluğunu yıl sonuna kadar kapatmasını istedi.

Bu hareket, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’ya yönelik saldırısını başlatmasından bu yana Moskova ile Berlin arasındaki ilişkilerde yeni bir düşüşe işaret ediyor.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, “Bizi bu duruma getiren Rus tarafının tavrıdır” dedi.

Moskova’nın Nisan ayında Rusya’daki Alman personel sayısını 350 ile sınırlandırma kararı aldığını hatırlatan Burger, bu sayının büyükelçilik ve konsolosluklarda çalışanlar ile Rusya’daki Alman okullarında ve Goethe Enstitüsü’nde görev yapanları kapsadığını kaydetti.

“Rus hükümetinin gerilimi tırmandırmak için adım attığını” vurgulayan Burger, bu haksız kararın Alman hükümetini Rusya’nın tüm bölgelerinde önemli kesintiler yapmaya zorladığını söyledi.

Rusya’daki 3 Alman konsolosluğunun kapatılması

Alman hükümetinin Rusya’da asgari düzeyde diplomatik varlığını sürdürmeyi hedeflediğini belirten Burger, Rusya’daki üç Alman başkonsolosluğunun Kasım ayı sonuna kadar kapatılacağını vurguladı. Bu konsolosluklar Yekaterinburg, Novosibirsk ve Kaliningrad’da bulunmaktadır.

Sadece Moskova’daki Alman Büyükelçiliği ile St. Almanya .” dedi.

Kararın bugün Rusya Dışişleri Bakanlığı’na iletildiği bilgisini paylaşan Burger, Rusya’dan bu yöndeki çalışmalarına bir an önce başlayıp en geç 31 Aralık 2023 tarihine kadar tamamlamasını istediklerini kaydetti.

Sözcü Burger, Almanya’da bir büyükelçilik ve başkonsolosluk ile Rusya’ya hizmet edebileceğini sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku