Bahar ve yaz aylarında artan ‘Sessiz katil’ hastalığına dikkat! Belirti vermeden ilerliyor

0

Lyme hastalığı keneler tarafından insanlara bulaşan ve kene ısırmasından bir hafta sonra ortaya çıkan bir döküntüdür. Kene vakalarının ilkbahar ve yaz aylarında arttığını belirten bulaşıcı hastalık ve mikrobiyoloji uzmanı Dr. Hastalığın belirtileri birçok hastalıkla karıştırılabilir. Lyme hastalığı, insanlara yalnızca keneler tarafından bulaşır ve genellikle belirsiz semptomlara sahiptir, bu da doğru teşhisi zorlaştırır. Ülkemizde Lyme hastalığı tanısı alan hasta sayısı çok yüksek değildir. Ancak kronik rahatsızlığı olan ve teşhis konulmamış hastalara dikkat etmekte fayda var.

BELİRTİLERİ FARKLI HASTALIKLARLA KARIŞIR

Lyme hastalığının birçok hastalığı taklit ettiğine dikkat çeken Dr. Güler Delibalta, “Semptomlar birçok hastalıkla karıştırılabilir. Kronik yorgunluk, fibromiyalji, ALS, Alzheimer, depresyon, uykusuzluk, iltihaplı romatizma (romatoid artrit), MS (multipl skleroz) gibi birçok hastalığı taklit eden belirtilere sahiptir. Bu nedenle teşhisi zorlaştırır. Geçen sene İngiltere’den Ezgi isimli bir hasta geldi. Ezgi geldiğinde yürüyemiyordu, durumu ağırdı. Hastalığı için yıllar boyunca birçok görüş sormuş, ancak teşhis konması mümkün olmamıştır. Ezgi tanı ve tedavi için hastanemize geldi ve tetkikler sonucunda Ezgi’ye Lyme hastalığı teşhisi koyduk. Uzun bir tedavinin ardından sağlığına kavuştu. Ne yazık ki Lyme hastalığı, belirsiz semptomları nedeniyle tanıyı zorlaştıran bir hastalıktır. Bu yüzden “sessiz katil” ve “büyük taklitçi” olarak da bilinir.

BELİRTİLERİ AYLAR SONRA GÖRÜLEBİLİR

Yeni proje - 2023-05-22T101048.380

Lyme hastalığının erken dönemde antibiyotiklerle tedavi edilebileceğini belirten Dr. Delibalta, “İlk belirtiler genellikle kene ısırmasından 1-2 hafta sonra başlar ve bazı hastalarda yorgunluk, halsizlik, ateş, titreme, kas ve ağrı ile birlikte soluk orta kenarları olan kırmızı bir halka şeklinde bir kızarıklık gelişir. 4 hafta veya daha uzun sürebilir. Tedavi edilmezse organizma eklemlere, sinir sistemine ve kardiyovasküler sisteme yayılabilir. Yaygın Lyme hastalığının ilk belirtileri kene ısırmasından haftalar hatta aylar sonra ortaya çıkabilir ve yüzün bir tarafında uyuşma, geçici felç, çarpıntı, göğüs ağrısı veya nefes darlığı ile kendini gösterir.

Ekran Görüntüsü 2023-05-22 101207

Enfeksiyondan yaklaşık 6 ay sonra hastalarda eklem ağrısı ve eklem şişliği şikayetleri olabilir. Kene ısırmasından aylar, yıllar sonra Lyme hastalığı geç ilerleyebilir ve bu da romatoid artrit ve kalp iltihabı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Eklem romatizması genellikle geç ortaya çıkar ve tedavi edilmeyen hastaların %60’ında görülür. Nörolojik ve kalp hastalıkları da bu dönemde görülebilir.

“TİK RİSKLİ BÖLGELERDE BULUNDUKTAN SONRA DUŞ YAPILMALIDIR”

Ekran Görüntüsü 2023-05-22 101248

Kenelerin yıl boyunca ortaya çıkabileceğini belirten keneler, genellikle sıcak aylarda daha aktiftir. Kenelerle temastan kaçınılmasını öneren Delibalta, “Keneler genellikle çimenlik ve ağaçlık alanlarda bulunur. Kamp veya piknik yaparken, evcil hayvanlarımızı yürüyüşe çıkarırken veya bahçeye çıkarken kenelerle yakın temasa geçebiliriz. Bu nedenle kene riski olan bölgelerde bulunduktan sonra duş almak, evcil hayvanlarımız ve varsa vücudumuz üzerinde gerekli kontrolleri yapmak önemlidir.

(DHA)

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Şiddetli adet ağrısına ne iyi gelir?Şiddetli adet ağrısına ne iyi gelir?
Adana'da korkunç deprem!Adana’da korkunç deprem!
 “Birilerinin devreye girdiği” iddiası

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku