Ameliyat asistanı, kargocu ya da müfettiş: Dubai robotları hangi şekillerde kullanıyor?

0

Robotlar, hızla günlük hayatımızın bir parçası haline geliyor ve Dubai, teknolojinin şekillendirdiği gelecekte dünyanın en akıllı şehirlerinden biri olmak için robotların giderek daha önemli bir rol oynadığı bir şehir olmak istiyor.

Robot bilimi şimdiden üretimden cerrahiye, güvenlikten teslimata kadar birçok hayati sektörü etkiliyor. Dubai Hastanesi’nde robotik cerrah ve Üroloji Danışmanı Dr. Yaser Saedi, robotik cerrahi eğitimi alan ilk doktor olarak, uzmanlık alanında NASA tarafından geliştirilen dördüncü nesil bir robotik sistem kullanıyor. Bu sistem, daha ince ayarlamalar yaparak cerrahların karmaşık prosedürleri gerçekleştirmesine yardımcı oluyor ve invaziv cerrahiyi en aza indiriyor. Dr. Yaser, “Klasik cerrahinin avantajları azalıyor. Robotik bir sistemle daha az kan kaybı, daha iyi sonuç, daha hızlı iyileşme ve bunun gibi tüm unsurlar geliştiriliyor. Dolayısıyla laparoskopik cerrahi robotik cerrahiye evriliyor.” ifadelerini kullanıyor.

Dubai, robotların sağlık sektörünün yanı sıra diğer sektörlerde de giderek daha önemli bir role sahip olmasını istiyor. Yapay zeka ve dijitalleştirme şirketi DG World, otonom sistemlere geçiş yapan endüstriyel sektöre yönelik robotik ürünler sunuyor. Boston Dynamics’in otonom robot köpeği ise yüksek riskli alanlarda veri toplayarak inceleme görevlerini yerine getiriyor.

Dubai’nin ileri görüşlü arayışı bu kadarla da sınırlı değil. Arious Holding’in Singularous projesi, robotik ve yapay zekayı bir sonraki seviyeye taşıyor ve bilinçli bir şehir tasarlanmasına ve geliştirilmesine yardımcı oluyor. SingularityNet CEO’su ve Singularity Baş Bilim İnsanı Dr. Ben Goertzel, insansı sosyal robotların yanı sıra müzik robotları ve sağlık robotlarının yaratılmasına yardımcı oldu ve akıllı şehirlerin çoğunda bulunan belirli görevleri yerine getiren akıllı cihazların tek bir genel bilişsel sistemde birleştirilmediğine dikkat çekerek, akıllı şehrin temel amacının kentsel düzeyde bir zekaya ulaşmak olduğunu ifade ediyor.

Dr. Goertzel ayrıca, önümüzdeki 3-4 yıl içinde insanlarla aynı yeteneklere sahip yapay zekanın evrensel uygulamadan araştırma laboratuvarına geçeceğini ve insanlarla doğal bir uyum sağlamanın çok doğal bir yolunu sağlayacağını düşünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku