AB Konseyi’nden dijital Şengen vizesi için yeni düzenleme! Artık başvurular internetten yapılacak

0

AB Konseyi’nin aldığı kararla “dijital Schengen vizesi” talebinin başlatılmasına yönelik siyasi süreç tamamlandı, geriye yalnızca teknik kurallar kaldı.

Bugün kabul edilen kararlar imzalandıktan sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanacak ve 20 gün sonra yürürlüğe girecek. Dijital vize başvurularının başlayacağı, vize platformundaki teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından duyurulacaktır.

MOBİL CİHAZLARA İNDİRİLEBİLİR

Yeni AB uygulaması yürürlüğe girdiğinde pasaportlardaki vizeler dijital hale gelecek ve 2 boyutlu barkod olarak internet üzerinden verilecek. Vizeler mobil cihazlara indirilebilir. Vize başvurusu yapacak kişiler birçok dilde online olarak vize başvurusu yapabilecektir.

Yeni sistemle birlikte başvurular tek internet platformu üzerinden işlenecek. Gerekli belgelerin dijital kopyaları bu platform üzerinden yüklenecek ve vize ücreti burada ödenecektir.

Birden fazla ülkeyi ziyaret etmek isteyen adaylara, başvurularını hangi ülkenin aldığı bildirilecektir. Sistem, AB ülkelerinin sınır yönetimi sistemleri ve veri tabanlarıyla uyumlu çalışacak.

Yalnızca ilk kez vize başvurusunda bulunanlar, biyometrik verileri geçersiz olanlar ve yeni pasaport sahipleri Schengen ülkelerinin konsolosluklarına gitmek zorunda kalacak. (AA)

Günün önemli manşetleri
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Kemal Kılıçdaroğlu'ndan hızlı karar!  Hem İstanbul'da hem de Ankara'da...Kemal Kılıçdaroğlu’ndan hızlı karar! Hem İstanbul’da hem de Ankara’da…
Kışın yanınızda taşımak istemeyeceksiniz!  Stanley termosta 290 TL indirim Kışın yanınızda taşımak istemeyeceksiniz! Stanley termosta 290 TL indirim
Yasak aşkın dehşeti: Onu takip edip vurdu!  Yasak aşkın dehşeti: Onu takip edip vurdu! “Onurumu mu hedef aldın?”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku