AB içinde ‘aşı pasaportu’ sahipleri için en iyi seyahat rotaları

0

Avrupa Parlamentosu Dijital Yeşil Sertifika üzerinde çalışıyor. Bu yaz tatil aşı olmuş tatilciler Birlik içinde seyahat edebilecekler. Peki ama nereye? İşte sizin için derlediğimiz seyahat noktaları.

REKLAM

AB Komisyonu, yeni koronavirüs vakaları nedeniyle salgının sonsuza dek süreceğini düşündüğümüz sıralarda, Covid-19’a rağmen aşı olmuş kişilerin Birlik içinde serbest dolaşımının mümkün olacağını duyurdu. Böylece ‘suya düştü’ dediğimiz tatil planları yeniden yapılır oldu.

Avrupa Parlamentosu şu anda aşılanmış AB vatandaşlarının kıtada özgürce seyahat etmelerine olanak tanıyan bir Dijital Yeşil Sertifika üzerinde çalışıyor. ‘Dijital Yeşil Geçiş Kartı’nın temel olarak kişilerin aşı olmuşlarsa nerede, hangi aşıyı ne zaman oldukları, PCR test sonuçları gibi tıbbi bilgilere ait dijital verileri içermesi bekleniyor.

Fakat bazı ülkeler hali hazırda kendi planlarını yaptı. İzlanda aşılanmış vatandaşları için çoktan sertifika sunmuş durumda, İspanya, Yunanistan, Gürcistan, Portekiz, Danimarka ve İsveç’in de aynı şeyi yapması bekleniyor.

Peki aşı olmuş tatilciler nerelere seyahat edebilir?

İşte Avrupa’nın En İyi Seyahat Noktaları’ndan da (EBD) biraz yardım alarak 2021 yazı için tatil rotalarını sizin için derledik.

Kıbrıs

Kıbrıs, aşıdan her iki dozu da almış olmanız ve ikinci dozun yolculuktan en az yedi gün önce olması koşuluyla, yaz aylarında aşılanmış turistleri kabul edecek.

Stockholm, İsveç

İsveç, Covid-19 ile mücadelede çoğu Avrupa ülkesinden farklı yöntemler kullandı ve gezginler için aşı pasaportu fikrine hızla ısındı.

Stockholm, kültür, yemek ve açık hava etkinlikleri için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Kos Adası, Yunanistan

Yunanistan, aşı sertifikası veya 72 saatten daha önce yapılmış negatif Covid-19 testi olan herkesi ağırlamaya hazır. Ilık ve berrak suları ile ünlü olan Kos, kumlu bir plaj tatili için mükemmel bir rota.

Kanarya Adaları, İspanya

İspanya, ‘aşılı pasaportunu’ seyahat koridoru planlarına dahil etmeyi planlıyor. Ülkeye girişler ayrıca negatif bir Covid-19 testi sunabilecek kişilere açık olacak.

Neden 2021 yazında yedi güzel Kanarya Adasından birine gitmiyorsunuz?

Kopenhag, Danimarka

Danimarka, Şubat 2021’den bu yana kendi vatandaşları için aşı pasaportu uygulamasına geçti. Diğer ülkelerden de aynı şekilde aşı pasaportuna sahip yolcuları kabul edecek.

Tabi birde negatif test sonuçlarını. Kopenhag ise harika bir şehir kaçamağı.

Cavtat Bölgesi, Hırvatistan

Hırvatistan, salgın boyunca oldukça düşük vaka sayılarıyla mücadeleyi elden bırakmadı. Şimdi de aşılanmış yolcuların yanı sıra negatif testi olanları da ağırlamaya hazırlanıyor.

Cavtat ve Konavle bölgesi, mavi suları ve harika yemekleri ile ünlü.

İzlanda

Listedeki vatandaşları için aşı pasaportu uygulayan ilk ülke olan İzlanda, bir hafta sonu tatili veya daha uzun süreli konaklama için ideal bir yer.

Neden Kuzey Atlantik’e bir gezi yapıp nefes kesici manzaranın ve rahatlatıcı kaplıcaların tadını çıkarmayasınız?

Azorlar, Portekiz

Portekiz, diğer ülkelerden gelen aşı pasaportlarını kabul ediyor. Azorlar ise dünyada tamamen aşılanmış nüfusa sahip ilk takımadalar olduğundan, bol bol arkadaşınız olacak.

Aşısı olmayanlar da negatif test yaptırmaları koşuluyla burada kalabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku