7-24 açık ‘robot eczaneler’ sayesinde nöbetçi eczaneler tarih mi oluyor?

0

“Robot eczaneler” sayesinde nöbetçi eczane arama derdi sona erecek mi? Estonya’da bir start-up’ın hayata geçirdiği robot eczane sayesinde hasta ve yakınları 7 gün 24 saat nöbetçi eczane hizmetinden yararlanabiliyor.Robot eczanelerde müşteriler aynı zamanda gerçek bir eczacıdan da danışmanlık alabiliyor. kamera sistemi sayesinde

REKLAM

Çocuğunuz gece yarısı hastalandı ve siz ilaç almak istiyorsunuz. Ancak en yakın nöbetçi eczaneye gitmek uzun zaman alacak ve aracınız da yok.

Kimse kendini böyle zor bir durumda bulmak istemez ama her iş fikri zorunluluktan doğduğundan, Estonya’da start-up’ın yaptığı bu buluş, nöbetçi eczane arama zahmetine son verebilir.

Grab2Go isimli firma, geliştirdiği robot eczaneler ile haftanın 7 günü 24 saat hizmet veriyor ve eczanelerde satılan hemen hemen tüm ilaçları bu mekanlarda bulmanız mümkün. Bu fikre kısaca “Yapay zeka destekli nöbetçi eczane” diyebiliriz.

Grab2Go şirketi, yapay zeka ile desteklenen akıllı bir satış makinesiyle çalışıyor. Doktor reçetesi olsun veya olmasın, hasta veya yakınları tatil ve tatil günleri fark etmeksizin günün her saatinde bu hizmetten faydalanabilmektedir.

Şirket, 2023 yılının Mart ayında Estonya’nın başkenti Tallinn’de faaliyete geçti. İlaç satın almak isteyenler, mağazanın önündeki otomatlardan kartla ödeme yapabiliyor ve varsa reçeteleri okutabiliyor. Ayrıca herhangi bir sorun yaşamanız durumunda, gerçek bir eczacı ile video kamera aracılığıyla konuşarak 7/24 danışmanlık desteği de verilmektedir.

Yapay zeka destekli tarama ünitesi, reçete okunduğunda söz konusu ilacın mağazada mevcut olup olmadığını gösteriyor. İlaç yoksa sistem müşteriyi en yakın nöbetçi eczaneye yönlendiriyor.

Ucuz maliyet, eczacı bulunmayan bölgelerde 7/24 hizmet

Şirketin İcra Kurulu Başkanı (CEO) Mart Viilipus’a göre Grab2Go robot eczanelerinin en önemli özelliği, eczacının bulunmadığı bölgelerde bile kamera sistemi sayesinde gerçek bir eczacı ile danışmanlık desteği sağlaması ve onların düşük maliyetli numarası. Birçok iş yapay zeka destekli robotlar tarafından yürütüldüğü için personel maliyetleri de doğal olarak azalıyor. Euronews Next ile yaptığı röportajda CEO Viilipus, Grab2Go sayesinde bazı ilaçlarda %75’e varan maliyet tasarrufu sağlamanın mümkün olduğunu söyledi.

“Estonya’nın her bölgesinde yeterli eczacımız yok. Grab2Go mağazaları birbirinden bağımsız çalışıyor. Bu nedenle bir eczacı fazla mesai yaptığında 6-8 farklı robot eczaneye danışmanlık hizmeti verebiliyor. Bu sayede bu, Eczacı bulunmayan ve maliyetin çok düşük olduğu bölgelere hizmet veriliyor, kısacası bu hizmet çok daha verimli bir yöntem” dedi.

Avrupa’nın pek çok ülkesinde kronik bir eczacı sıkıntısı yaşanıyor. Fransız Eczacılar Federasyonu’na (FSPF) göre, Fransız eczanelerinin üçte ikisinde yeterli personel bulunmuyor.

Eczacılar aynı anda birden fazla eczaneye nasıl hizmet verecek? İş hayatında aksamalar yaşanacak mı?

Bu uygulamada akla gelen ilk sorulardan biri şudur: Bir eczacı birden fazla yerde hizmet verirse iş kesintiye uğrar mı, yoksa aşırı kalabalık mı olur?

Grab2Go CEO’su Viilipus, eczacıların robot eczanelerle ilgili en sıradan görevlerden esasen kurtulduklarını, böylece “işin en önemli kısmı olan profesyonel tavsiyeye” odaklanmalarına olanak tanındığını söyledi.

Otomasyon, yüzlerce mağazaya sahip büyük zincirlerin gelecekte nasıl işleyeceği ve organize olacağı konusunda bazı temel soruları gündeme getiriyor.

Eczacılar, yapay zeka ve robotik sistemler sayesinde teorik olarak merkezi bir lokasyonda yeterli sağlık personelinin bulunmadığı farklı bölgelere ulaşma ve yönetme yeteneğine sahip oluyor.

Otomasyon ve yapay zeka işten çıkarmalara yol açacak mı?

Viilipus, Grab2Go teknolojisi sayesinde işçilik maliyetlerinin önemli ölçüde azaldığını ve perakende maliyetlerinin de %75’e kadar düştüğünü iddia ediyor.

Ancak robot eczanelerin yaygınlaşmaya başlamasıyla eczacılara destek veren onbinlerce kişinin akıbetinin ne olacağı konusunda hâlâ soru işaretleri var.

Robot eczanelerin maliyeti en az 100 bin euro

Grab2Go’nun prefabrik sistemleri aynı zamanda mevcut eczanelere de uyarlanabilir ve personel sıkıntısının olduğu uzak bölgelerde bağımsız mağazalar olarak hizmet verebilir.

Normal büyüklükte bir robot eczanenin maliyeti ise 100 bin euro civarında. Bu rakam büyük mağazaların bulunduğu mağazalarda 200 bin euroya kadar çıkabiliyor. Ancak şirket yetkilileri, personel tasarrufu sayesinde bu maliyetin bir yıl içinde kendini amorti ettiğini söylüyor.

Farmasötik robot teknolojisi, Estonya’daki kamu yetkilileri tarafından test edildi ve güvenlik onayını aldıktan sonra yaklaşık 7 ay önce çalışmaya başladı.

REKLAM

Söz konusu talep bazı eksikliklerden ibaret değildir. Örneğin ilaç satmak hassas bir iştir ve tek bir hata ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Yaşlılar ve okuma yazma bilmeyenler bu teknolojiyi kullanırken sorun yaşayabilir mi?

Grab2Go Baş Teknoloji Sorumlusu Ago Molder şunları söyledi: “Eczacılar kamera aracılığıyla olup biteni görebildikleri için ilaçların doğru olduğundan emin olabiliyoruz. Şu ana kadar herhangi bir olumsuz olay yaşamadık.” Diyor.

“Kontrol paneli, yapay zeka destekli robotik sistemin raflardan hangi ilaç veya ürünleri aldığını gösteriyor. Böylece bunların doğru şekilde dağıtılıp dağıtılamayacağına karar verebiliyorlar.”

Bazı uzmanlar, sağlık hizmetlerinde dijital teknolojilerin yükselişinin okuma yazma bilmeyen veya teknoloji konusunda bilgisi olmayan yaşlı yetişkinleri sistemin dışına ittiğini eleştiriyor.

CEO Viilipus, Estonya’daki robotlu eczane hizmetine ilişkin geri bildirimlerin, Mart 2023’te faaliyete geçmelerinden bu yana “çok olumlu” olduğunu söyledi.

REKLAM

“Bu sistem Avrupa’da ilaca olan talebi azaltabilir”

“Müşteri sistemi kullanmaya başladıktan sonra hiçbir sorun olmadığını, korkacak bir şeyin olmadığını ve hiçbir şeyin ters gitme ihtimalinin olmadığını görüyor.”

Estonya son aylarda ilaç sıkıntısıyla karşı karşıya kaldı. İnsanların hayati önem taşıyan ilaçları almak için yüzlerce kilometre yol kat ettiği bildiriliyor.

Avrupa ülkelerinde karşılaşılan bu sorun esas olarak ilaç tedarikinden kaynaklanmaktadır. Ancak robot eczaneler uzak ve tenha bölgelerde ilaç sağlayabilirse, bunun sorun olduğu yerlerde sorun azalabilir ve ilaca olan talep de azalabilir.

“İnsanlar en küçük köylerde, şehirlerde, kısacası ülke genelinde istedikleri ilaçlara ulaşabilmek istiyor. Acil durumlarda eczane-eczacı hizmetine 7/24 ulaşabileceklerini bilmek istiyorlar.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmekMesajları Oku